3D tiskárny a jejich využití
Technologie 3D tisku si v poslední době získává stále větší oblibu nejen u nadšenců do technologií, ale i jako prakticky využitelný způsob výroby nejrůznějších předmětů. Bez nadsázky lze říci, že 3D tisk představuje budoucnost tisku a jeho neustálý rozmach povede ke každodennímu využití i u běžných uživatelů.
Historicky první 3D tiskárna byla vyrobena na Institutu technologií v Massachusetts počátkem 90. let 20. století. Zmíněný institut je dodnes hlavním vývojářem a průkopníkem nejrůznějších novinek a vylepšení v oblasti této technologie. Zmíněná vylepšení se projevují ve vyšší efektivitě a tedy i snížených náklad, větší preciznosti a samozřejmě přístupnosti pro každého.
Jak funguje 3D tisk?
Předmět, který má výt vytištěn, musí být nejprve počítačově vytvořen v programech typu CAD, což se často provádí skenováním již existujícího fyzického předmětu, a v takovém případě se jedná vlastně o duplikát.
Program CAD následovně virtuální objekt zpracuje a rozdělí jej do tisíců vertikálních vrstev. Pak začne samotný proces tisku, kdy jsou vrstvy tiskárnou postupně kladeny jedna na druhou a vytváří tak požadovanou věc. Podle velikosti a složitosti věci může tento proces trvat od několika málo minut až po několik celých dní.
Cena náplně tisku se liší podle kvality a dostupnosti, obecně se dá říci, že 1 kilogram náplně lze pořídit od 500 korun výše.
Využití
3D tiskárnou lze vytvořit objekt různých barev a z různých materiálů, což vede k široké škále možností. Je vysoce pravděpodobné, že v budoucnosti bude 3D tisk využíván průmyslově pro výrobu nejrůznějších sériově vyráběných produktů. Nespornou výhodu má i vysoká míra preciznosti, která umožňuje předem počítačově navrhnout předmět do nejmenších detailů. Pokusy uvést tuto technologii do sériové výroby se objevují už dnes, stále ale převažuje využití spíše individuální.