Jídlo pro nejmenší: Jak správně krmit a ušetřit při tom čas i peníze
Začínejte pomalu
S příkrmy se má začít mezi čtvrtým a šestým měsícem věku dítěte. Pokud pije vaše miminko umělé mléko, začněte hned po ukončeném čtvrtém měsíci a pokud pije mléko od vás, můžete klidně počkat až do šestého měsíce. Každý rodič přistupuje k prvnímu příkrmu jinak a také každé miminko jinak reaguje. Možná si všímáte, že vás bedlivě sleduje, když něco jíte a možná i otevírá pusinku. To je správný moment, kdy začít s první zeleninou. Doporučuje se začít mrkví, dýní, bramborou a cuketou či batátem. Zeleninu omyjte, oloupejte, povařte a s vodou potom rozmixujte a zakápněte olivovým olejem.
Jeden druh vždy podávejte čtyři po sobě jdoucí dny, abyste mohli sledovat případnou alergickou reakci. Zeleninu nijak nedochucujte a pro jistotu ji můžete vařit v kojenecké vodě. Podávejte kolem oběda a poté ještě miminku dejte mléko. Na dítě nijak netlačte, nechte ho nový poznatek vstřebat. Pokud se vám podaří, aby snědlo tři až čtyři lžičky, můžete si zatleskat. Protože většině rodičů se nepodaří ani to. Pokud máte za sebou dva týdny krmení, můžete pokračovat dalším krokem.
Smíchejte, co se dá
Začněte kombinovat jednotlivé druhy zeleniny. Nejprve mrkev s bramborou, dýni s mrkví a postupně zaveďte další zeleninu, jako je květák, brokolice, špenát, fazolky apod. Asi po měsíci už můžete pomalu přidávat maso a ostatní přílohy. Vždy když bude vaše dítko jíst něco poprvé, sledujte, jestli se náhodou neobjeví vyrážka. Až bude váš potomek jíst k obědu pouze příkrm a nebude potřebovat mléko, aby se „dojedl“, můžete začít dávat i ovoce.
A teď vás čeká pár měsíců neustálého vymýšlení a vaření dobrot k obědu, ke svačině a postupně k večeři.
Šetřete čas i peníze
Máme moderní dobu skleniček plných dobrých věcí pro naše malé ratolesti. Nicméně domácí jídlo je určitě zdravější a vyjde vás levněji. Vařit jednu porci nemusíte, uvařte jich více a zamrazte je. Můžete použít různé dózy nebo uzavíratelné sáčky https://www.2pack.cz/sacky-pytle/zip-sacky-2pack. Určitě oceníte, že máte v mrazáku několik porcí navíc, když se zapovídáte se sousedkou, nebo protáhnete dopolední procházku. A nemusíte každý den stát u sporáku.