Kontrola elektra
Každý spotřebič, není-li zrovna bezpečně odstavený od zdroje, může představovat potencionální nebezpečí. Netvrdím, že může přímo zabíjet, ale případy požárů se vyskytují, a to poměrně dost často. A právě kvůli vadným elektrospotřebičům.
K závadě může dojít časem, vinou nějaké součástky, ale i u zcela nových výrobků může dojít k nějaké chybě. Právě proto mají některé výrobky něco jako akreditaci, tedy povolení vstoupit na trh a zde se ucházet o své zákazníky. Prodávají se i výrobky bez tohoto povolení, ale zde již právě číhá nebezpečí zrady.
Právě proto se všude píše, že by si lidi měli kupovat výrobky od ověřených firem, ke kterým bylo vydáno povolení k prodeji u nás a podle našich norem. Zakoupením výrobku čert ví kde, se může stát, že jeho zapojení může mít fatální následky.
Nuže, jak se přesvědčíte o tom, že máte bezpečnou domácnost? Jednoduše. Pozvete si na to lidi. Sami to nezkoušejte. Ostatně by vám to nebylo moc platné. Řádnou elektrorevizi si sami neuděláte.
Slovo řádnou je použito úmyslně, protože tu může udělat jen člověk s patřičným vzděláním a patřičnými papíry. Tento člověk přijde k vám domů a měl by vše zkontrolovat. Tedy všechny zásuvky, rozvody a tak. Ne, nebude vám vykopávat omítku až na cihly, to ne. On má určené nástroje, kterými si změří, co je potřeba a bude-li někde nějaká závada, řekne vám o ní a dle domluvy ji může i odstranit, pokud to ovšem půjde. Pokud je závada složitější, bude muset samozřejmě volat kolegy a na odstranění budou pak pracovat spolu.
No, výsledkem celé akce bude to, že by vám měl předat protokol o nezávadnosti, tedy zprávu o tom, že nikde v elektrické síti ve vašem domě se neukrývá jakákoli zrada. Tento protokol je opatřen razítky a podpisy, a slouží tak jako případný doklad pro některé pojišťovny.
Takže nyní víte, k čemu je elektrorevize a proto si ji nechte udělat.